Adult acne # 1 – intro

Dle oficiálních statistik trápí akné v nějakém období života až 80% populace. O akné v dospělosti mluvíme v případě, že se vyskytne mezi 25 a 40 rokem života. Trpí jim převážně ženy. A já jsem/byla jsem jednou z nich.

Příčin, které akné v dospělosti můžou způsobovat, je mnoho. Patří mezi ně:

 • špatné stravování
 • nezdravý životní styl
 • málo spánku
 • alkohol a cigarety
 • stres
 • vlasová kosmetika
 • pleťová kosmetika
 • nevhodný prací prášek a aviváž
 • nevhodný makeup
 • atd.

Co se týče mně, moje pleť nebyla nikdy bezchybná. S akné jsem se potýkala již od puberty. Ale na začátku roku 2019 to dospělo do stádia, s kterým jsem se nechtěla smířit. Pleť jsem měla posetou drobnýma malýma pupínkama, které se čas od času zanítili. K tomu se mi pod kůží formovali větší boláky, které ne a ne vylézt a zahojit se (hodně bolestivé). Nejvíc problému jsem měla kolem úst, nosu a na bradě. Můžete posoudit sami:

Jakožto správý IŤák, rozhodla jsem se přistoupit k věci logicky a systematicky.

Fáze 1: Výzkum

Otevřela jsem google a začala hledat, co to vlastně na tom obličeji mám, a co to může způsobovat. Viděla jsem nespočet videí a článků. Po důkladné analýze jsem můj problém zúžila na růžovku a akné. Jelikož tyhle dvě diagnózy můžou mít hodně podobné projevy, rozhodla jsem se nelenit a objednala jsem se na dermatologii.

Fáze 2: Diagnóza

Do své návštěvy dermatologie jsem vkádala obrovské naděje. Byla jsem ochotná dodržet jakýkoliv režim a podstoupit jakoukoliv proceduru. A že jich je hodne 😀 jak jsem zjistila ve fázi výzkumu.

Paní doktorka byla milá a působila důvěrihodně. Na obličej se mi podívala takovým tím zvětšovacím sklem a pár krát do mně šťouchla prstem. Pak se na mně vážně podívala a s jistotou v hlase prohlásila: “Máte růžovku”. Doporučila mi používat šetrnou kosmetiku od La Roche-Posay a řekla, že:

 • pleť je potřeba chránit a zbytečně ji nedráždit
 • nedoporučuje žádné další procedury typu laser/peeling
 • není potřeba předepisovat žádné léky – topické ani orální

Šla jsem domů se smíšeným pocitem, ale pořád odhodlaná udělat všechno, co mi bylo řečeno.

Fáze 3: Léčba

Pořídila jsem si doporučenou kosmetiku pro pleť s růžovkou a čekala na zlepšení. To však nepřicházelo. Nutno však říct, že se můj stav ani nezhoršil. Zůstával konstantní. Tak jsem postupně začala přidávat a zkoušet různé rady, které jsem se dočetla na internetu, jako například:

 • Po očištění pleti jemným čistícím gelem a vodou, nepoužívat k osušení ručník. Radši použít papírový kapesník. Protože ne ručníku se můžou hromadit bakterie.
 • Vyvarovat se silikonům a parabenům v šamponech, kondicionérech a mýdlech.
 • Potravinové doplňky – holistický přístup.
 • Potravinové intolerance – zkusit problémy vyřešit přes změnu stravování.

Některé z těchto věcí dělám dodnes a nekteré pro mně neudělali žádnou změnu. Víc se tomu budu věnovat v detailnějších postech.

Fáze 4: Kontrola

Po několika měsících a několika baleních kosmetiky od La Roche-Posay jsem se chtěla objednat na kontrolu abych zjistila, proč u mně nedochází k žádnému zlepšení. Ale moje původní doktorka neměla čas, tak jsem se objednala k jiné paní doktorce ve stejném zařízení. Ta se na mně podívala a s jistotou vyhlásila, že to růžovka určitě není, a že se jedná o klasický případ akné v dospělosti.

Paní doktorka mi předepsala Zineryt a Differine krém. Tyto dva produkty používám dodnes. Víc informací uvedu v detailnějším postu.

Červenec 2019

Srpen 2019

Prosinec 2019

Fáze 5: Zázrak

Jestli jste si taky všimli velké změny mezi 2hou a 3ti fotkou, máte pravdu 😉 Může za to skutečný zázrak. Nejsem náchylná věřit všem reklamám a myslet si, že všechny kosmetické zákroky fungují. Tak jsem taky byla skeptická když přítel vyhrál poukaz na laserové ošetření pleti. Říkala jsem si ale, že to uškodit nemůže, s čím jsem se tam i objednala. Na místě mi byl doporučený frakční laser, který je vhodný jako doplněk léčby akné, pigmentace a známek stárnutí pleti. Víc o této proceduře se dočtete v detailním postu.

Nakonec jsem přikoupila ještě 2 ošetření tímto laserem a v únoru 2020 jsem byla na 3tím. Výsledek je vidět podle mně na první pohled. Pleť je hladká, jemná, hydratovaná a má jednotnější tón.

Březen 2020

Říjen 2020

Fáze 6: Závěr

Závěrem bych chtěla říct, že moje pleť pořád není perfektní a má svoje lepší a horši dny. Ale všeobecně jsem se za poslední 2 roky naučila o ni starat tak, aby byla v dobrém stavu a abych se nemusela stydět vyjít na ulici bez make-upu. Metodou pokusu a omylu jsem zjistila co pro mně funguje, a co ne. Nebude to pro každého stejné, ale doufám, že když se o jednotlivé kroky s Vámi podělím, tak to možná někomu pomůže. Vím kolik to pomohlo mně ve fázi výzkumu 😀 a jak jsem byla vděčná všem odvážným lidem na internetu, kteří se nebáli nazdílet svůj příběh.

Něco o mně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

You may also like these

No Related Post